Dyskografia

 

    

 

 

ALBUM  KARIN  STANEK

„AUTOSTOPEM Z MALOWANĄ LALĄ”

 

Już od 23 września 2011 jest do nabycia w sklepach nowy album Karin.

Wstępne rozmowy i ustalenia dotyczące wydania niniejszego albumu miały miejsce już w 2007 roku. Prace przygotowawcze z uwagi na dostępność materiałów trwały niestety bardzo długo.

Album zawiera 3 płyty CD, małą książeczkę zawierającą wykaz utworów i notkę biograficzną Karin Stanek oraz dużą książeczkę zawierającą kilka wybranych rozdziałów z książki „Karin Stanek – Malowana Lala”. 

Całość bogato ilustrowana zdjęciami z życia Karin.

.

 


CD1 – zawiera nagrania znanych przebojów Karin Stanek z lat 60-tych. Chcieliśmy umieścić o wiele więcej tych piosenek, ale niestety nie otrzymaliśmy licencji od Polskich Nagrań – bardzo szkoda !

Większość nagrań, które udało nam się zdobyć, pochodzi z Festiwali Polskiej Piosenki w Opolu i są to nagrania na żywo z Czerwono-Czarnymi (informacje w wykazie utworów). Jakość tych nagrań nie jest najlepsza, ale są spontaniczne, naturalne, bez ulepszeń, a więc stanowią wartość dokumentalną. Dla fanów Karin to z pewnością gratka. Szkoda tylko, że nie ma tutaj wszystkich najważniejszych przebojów Karin, ale niestety to nie od nas zależało. 
...życzymy miłego odbioru!

                                                                                                      

        


CD2 – na tej płytce znajdują się piosenki nagrane po odejściu Karin Stanek od Czerwono-Czarnych, a wiec po roku 1969. 

Karin zaczęła wtedy sama komponować dla siebie piosenki i dlatego większość z nich, to właśnie jej kompozycje. Niestety tylko część z nich udało nam się nagrać w studio nagrań z uwagi na ówczesne trudności. Ponieważ chcieliśmy udostępnić fanom Karin wszystkie możliwe nagrania archiwalne, dlatego na płytce znajduje się kilka nagrań z samą gitarą, które zrobiłyśmy we dwie w warunkach domowych. Ja trzymałam zwyczajny magnetofon kasetowy, a Karin grała na gitarze i śpiewała. Ale dzięki temu te kompozycje się zachowały. Było ich o wiele więcej, ale nie mogłam dotrzeć do wszystkich po latach i wydobyłam na światło dzienne tylko te, które udało mi się odnaleźć. Szkoda, że nie mogła Karin nagrać tych piosenek w studio, ale niestety w tym czasie media bardzo utrudniały jej życie i pracę zawodową.

Proszę zwrócić uwagę na piosenkę „Dyskoteka Rock” – to jest oryginalne nagranie na żywo z Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1974 r. Komentarz do tego nagrania znajduje się w dużej książeczce na str. 57. Reakcję publiczności słychać na nagraniu – ale prasa pisała coś zupełnie innego …

                                                       

 

CD3 – to płyta z nagraniami powstałymi w Niemczech i w Austrii już po wyjeździe Karin z kraju.

„I can’t give you” – to nagranie próbne dokonane na prośbę impresario w Wiedniu, które otworzyło Karin wejście do Austrii i Niemiec. Dokonane bez żadnego przygotowania, w kilka minut. Impresario zaprosił Karin do studia, zapytał, czy zna te melodię i zaimprowizowała. Chodziło o jej możliwości wokalne, tekst nie był ważny – dlatego nie jest to normalne nagranie z pełnym tekstem. 

Pierwsze nagrania na płytę, to były piosenki w języku niemieckim napisane specjalnie dla Karin, które musiała opracować w ciągu miesiąca. Później były prezentowane w rozgłośniach radiowych i programach telewizyjnych, wchodziły na listy przebojów. Śpiewała je też na wielu koncertach. Te nagrania są dobre jakościowo.

W roku 1981 powstały piosenki w języku angielskim, które ukazały się na płytach. Ich okładki są pokazane w książeczce. Część z tych piosenek była napisana specjalnie dla Karin.

Wśród utworów na tej płytce jest kilka słabo nagranych, które nigdy nie były  publikowane, bo w zasadzie były to nagrania wstępne.

Ostatnie nagranie Karin, to płyta SEX z 2005 roku i piosenka też napisana specjalnie dla Niej.

 

 

 

Duża książeczka : „KARIN STANEK – MALOWANA LALA”

 

 

 

 

Książeczka zawiera 72 strony i sporo pięknych zdjęć z życia Karin. Znajduje się w niej kilka wybranych rozdziałów z książki, która w oryginale zawiera 21 rozdziałów – w tym ostatni dopisany po Jej śmierci.

Całą książkę zamierzamy wydać może już w przyszłym roku wraz z DVD, na którym znajdą się klipy z piosenkami wykonywanymi przez Karin na festiwalach, w programach telewizyjnych oraz na dużych koncertach (Sopot 1992). Zbieramy materiały.

 

Wszystkim posiadaczom albumu życzymy miłych wrażeń i zapraszamy do wpisywania swojego komentarza w księdze gości.

 

Anna Kryszkiewicz

Redaktor Wydawnictwa

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 DYSKOGRAFIA  KARIN  STANEK

 

 

W czasach, kiedy KARIN STANEK robiła zawrotną karierę, nie było takich możliwości produkowania płyt, jakie mamy w chwili obecnej. Jej pierwsze, największe przeboje, ukazywały się na pocztówkach dźwiękowych, których ukazała się w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku niezliczona ilość. Wszystkie rozchodziły się w oka mgnieniu, a były ich tysiące, tysiące. 

Pierwsze płyty nagrała Karin z zespołem Czerwono-Czarni.

Pierwsza własna płyta LP ukazała się w USA – no cóż, takie były czasy …

 

1962 - Karin Stanek, Czerwono-Czarni (Pol.Nagr. Muza /EP/ N 0209)

1962 - Karin Stanek, Czerwono-Czarni (SP, Muza SP-323)

1963 - Karin Stanek, Czerwono-Czarni (EP, Pronit N-0257)

1963 - Karin Stanek, Czerwono-Czarni (EP, Pronit N-0289)

1964 - Karin Stanek, Czerwono-Czarni (Pol.Nagr. Muza /E/ N-0303)

1966 - Czerwono-Czarni (LP, Muza SXL-0352)

1966 – Karin Stanek - Malowana lala (Syrena Rekord Company USA, LPS 1004)

1967 – Czerwono-Czarni 17.000.000 (LP, Muza XL-0458)

1979 – Karin Stanek – Das geballte Temperament mit der unerhorter Stimme

            (TopSound,Top-368, Niemcy)

1979 – Karin Stanek – Ich mag dich so wie du bist ( TopSound, S 9001, Niemcy)

1981 – CORY GUN – Let’s have a party (Monopole, S 1931, Niemcy)

1982 – BLACKBIRD – Don’t play that game with me (Alladin, A 1966, Niemcy)

1982 – BLACKBIRD – Tell me (Alladin, A 2770, Niemcy)

1985 – Karin Stanek – Tango Gitano (Tonpress, S-203 A)

1985 – Karin Stanek – Hey Schnucki (Tonpress, S-202)

2005 – Karin Stanek – SEX (NPR Records 09940, Niemcy)

 

 

Nach oben